Yükleniyor..

Atomizer Coil Neden Yanar? Yanık Coil Nasıl Anlaşılır?

Yorumları oku (10)

Coillerin yanması, elektronik sigara kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı bir problemdir. Bu problemle karşılaşıldığında aldığınız iğrenç tadın yanında iç atomizeriniz mahvolur ve bu da cebinizden çıkması gereken ekstra para anlamına gelir. Bu yüzden bu yazıda coillerinizi yanmaktan kurtarmanızı sağlayacak veya bu sorunla karşılaşma sıklığınızı azaltacak birkaç basit adımdan söz edeceğiz. Coilin Yanıp Yanmadığını Nasıl Anlarsınız?

Eğer coil tamamen yanmış ise bunun farkına varmanız çok da zor olmayacak- çünkü yanık coil tadı kesinlikle fark edilmeyecek gibi değil. Eğer atomizerinizin içindeki&nbspcoiliniz az miktarda yanmış ise daha hafif bir yanık tadı alırsınız, bu noktada bir şeylerin yanlış gittiğini fark edebilirsiniz. Belirtelim ki yanık coil kullanmaya devam ederseniz zararlı kimyasallara maruz kalabilirsiniz, bu yüzden coili değiştirmenizde fayda var. Bazen yanık coili değiştirseniz bile hala yanık bir tat alıyor olabilirsiniz. Bazı durumlarda bu tat birkaç çekiş yaptıktan sonra geçerken bazı durumlarda ise geçmeyebiliyor. Böyle durumlarda ise elektronik sigara likitinizi değiştirmenizde fayda var.

Resim

 

Coiller Neden Yanar?

Eğer coil yanmasından kaçınmak istiyorsanız en önemli şey ilk olarak coillerin neden yandığını anlamak olacaktır. Bunu kavramak gerçekten basittir ve bu yazıda anlatılacak olanların temelini oluşturmaktadır. İlk olarak elektronik sigaranızı kullandığınızı ve yanık tadı almadığınızı düşünün. Ateşleme tuşuna bastığınızda elektrik akımları coilinize ulaşır ve coil ısınır. Isınan coil ıslanan emici maddeyi de ısıtır ve likit buhar haline dönüşür. Atomizerinizin içindeki coile verilen ısı enerjisini alacak likit olduğu için coil sıcaklığı da çok yüksek seviyelere çıkmaz.

Elektronik sigara içindeki likit buharlaştığı zaman emici madde (genellikle pamuk) bir miktar kurur. Ancak coili çevreleyen bir tank dolusu e-likit olduğu için emici madde her zaman ıslak kalır. Yani diğer bir çekiş yapacağınız süre içerisinde emici madde yeniden ıslanacaktır ve her şey olması gerektiği gibi çalışacaktır. Peki ya emici maddede likit yoksa ne olur, veya yeterince likit yoksa? Şimdi ateşleme tuşuna bastığınızda ve coil ısındığında oluşacak ek ısıyı absorbe edecek yeterli e-likit yok. Bunun sonucu olarak, coilin sıcaklığı gittikçe artacak. Bu da iki farklı istenmeyen sonucun oluşmasına yol açacak:

* Emici maddede yer alan likit çok fazla ısınacak, çok yüksek derecelere ulaşacak ve PG’nin formaldehit salınımına sebep olacak. Belirtmekte fayda var: formaldehitin kesinlikle iğrenç bir tadı var.

* Yüksek ısıdan koruyacak bir şey olmadığı için emici madde doğrudan yüksek sıcaklıktaki coil ile temas edecek. Genellikle pamuktan oluşan bu emici madde yanacak. Bu durumda eğer emici madde tamamen kuru ise gerçek anlamda alev alabilir. Ve evet, yanan pamuğun da tadı gerçekten iğrençtir.

 Bu iki sonuç coil yanması tanımı altında karşı karşıya kalınabilecek temel durumlardır. Kötü bir tat ile birlikte formaldehit salınımı size hoş olmayan deneyimler yaşatabilir.


Resim


Peki Coil Yanmasının Önüne Nasıl Geçebiliriz?

Yukarıda yazılanlardan da anlaşılabileceği gibi ihtiyacımız olan temel şey elektronik sigara kullanırken daima içerisinde yeteri kadar e-likit bulunmasıdır. Bu demek oluyor ki coillerinizde “dry burn” işlemi yapmamalısınız, çünkü çoğu emici madde pamuktan yapılıyor ve eğer pamuğu koruyacak bir likit mevcut değilse kullanılamaz duruma geliyorlar. Seramik coillerde ise “dry burn” işlemi yapılabilir.

Resim

Emici maddenizde likit varken daha az risk vardır, ancak yine de coilinizi korumak için birkaç işlem yapmalısınız. Ateşleme tuşuna bastığınızda emici maddedeki likiti tüketirsiniz, bu yüzden tekrar ateşleme yapmadan önce emici maddeye e-likit akışının doğru şekilde gerçekleştiği konusunda emin olmalısınız. Bu sizi coilinizi yakmaktan kurtaracak temel noktadır. Peki bu bir elektronik sigara kullanıcısı perspektifinden ne anlama geliyor? Gerçekten ne yapmamız gerekiyor? İşte bu sorunun yanıtı içi aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Coilinizi(İç Atomizerinizi) Yanmaktan Kurtaracak 7 Çözüm

Ek Resimler

Bu içerik 22.09.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 34254 kez okundu.

Yorumlar (10)

 • Ürün elime bugün ulaştı ilk çekişlerimde gayet güzel ve memnun ediciydi daha sonra çektiğinde ise her çekişimde yanarcasına ses geliyor bu normal mi geçer mi veya nasıl düzeltebilirim

 • F** H**20.01.2023

  Yorum onay bekliyor..

 • Makinede çok fazla boğaz yakma var 0 coil taktım hala aynı likit de değiştirdim hala boğaz yakma var önceden bu sorun yoktu bu 1 hafta içinde oldu

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  merhaba önce likit mg değişiliğine ve marka değişikliğine gidiniz daha sonra coil ve watt ayarlarını değiştirere ideal buhar vurumunu yakalayabilirsiniz.

 • Revenger x sahibiyim coil çok hızlı yanıyor 2 haftada 2 coil değiştim fazla kullanmıyorum da cihazı sebebi ne olabilir

 • Yeni coil de bile yanık tadı geliyor gibi likitimi mi değiştirmem gerekir yoksa yeniden coil mi takmalıyım?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Yanık tadı geliyorsa hem coili hemde likiti değiştirip deneyiniz.

 • Denilen tüm tavsiyelere uyuyorum v8 x-baby rba coil kullanıyorum pamukları düzgün bi şekilde yerleştiriyorum ne cok kalın ne cok ince tam uyacak şekilde pamuğu ıslatıyorum tankı doldurup bekliyorum 10 dakika ilk çekimimde sıkıntı yok 2 ci çekimde tadı değişiyor acaba öneriniz nedir

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Tel çeşitlerine pamuk çeşitlerie dikkat ediniz ayrıca sarım tekniklerini kontrol ediniz. Bununla birlikte kullandığınız likitin pg vg oranı önemlidir. Bu durumların dışında atomizer değiştirmenizi tavsiye ederiz. ilgili yazılar 

  https://www.elektroniksigaravip3.com.tr/icerik/e-sigara-tel-cesitleri-hangi-teli-kullanmaliyim.html

  https://www.elektroniksigaravip3.com.tr/icerik/bobin-coil-hesaplama-sarimi-ve-pamuklama--video.html

  https://www.elektroniksigaravip3.com.tr/icerik/atomizerde-kullanilan-emici-maddeler.html

 • Ben önceden taktığım coile kalitesiz likit döktüm ve mahvettim sonra yeni ıslatım taktım bekledim çektiğimde yanık tadı alııyorum

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Yanık tadı alıyorsanız yeniden coili sarmanızı yada değişitmenizi tavsiye ederiz.

 • Vaporesso luxe sahibim ve coili takalı 1 hafta oldu performans almak istedim bugun ve o iğrenç tat geldi ve sürekli her hafta coil değiştirme zorunda kalıyorum
  böyle devam ederse bırakmak zorunda kalacağım bilgi verirmisiniz

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Kullandığınız coile göre üzerindeki kullanılabilecek watt aralığına göre ayar yaparsanız sorunsuz kullanabilirsiniz. Likitinize değiştirmenizi tavsiye ederiz kötü tad vb. durumlar likitten kaynaklı olabiliyor.

 • Bende de luxe s var. 20 günde 2 coil yandı. Gerçekten rezalet

 • Sizden çok rica ediyorum benim problemime bi çözüm bulun lütfen.. . Sorunum şu aspire breeze2 makinem var big boss americanos 35 mg likit kullanıyorum herşey gayet güzel başladı sigarayı bıraktım ama gel gelelim coiller sigara gibi tükenip yanmaya başlamasına kadar. Neyse olur dedim gittim bi kutu coil aldım 1. 0ohm içinde 5 adet mevcut ilki takdığım gibi yandı dedim bozuktur,ikinciside keza öyle yandı sonra bakdım olucak gibi değil internetten araşdırmaya başladım her söyleneni yaptım harfiyen ama coilin yanmasını yarım günden fazlaya taşıyamadım sinirlendim gittim bu sefer zq modelini aldım onunkisi kartuşlu 2 adet kartuşu var saolsun o ikiside 1 haftayı geçmedi makineden çok kolay vaz geçiyorum ama bu americanos likitinden vazgeçemiyorum bana sigarayı içirmeyen tek unsur, makine kaç para olursa olsun alırım yeterki artık coil derdinden kurtulayım lütfen nerde yanlış yapıyorum bana bir yol gösterin

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Coillerin bukadar kısa sürede yanması normal bir durum değil. Başlangıç olarak coili taktıktan sonra minumum 5 dk bekleyin coil içindeki pamuk likiti emsin. Coili takar takmaz ateşleme yaparsanız coil yanar. Bu kısmı doğru yaptığınızdan eminseniz sorun kullandığınız likitten kaynaklıdır doldurma el yapımı veya kalitesiz likitlerde dolayı kaynaklanıyor. Likittede bir problem yoksa en önemli kısım cihazın batarya kısmı arızalı ve dengesiz akım gönderiyor olabilir dengesiz akım sonucu coiller anlık olarak yanabilir.

 • Atomizer coil yanık duygusu iğrenç bişey, bu bilgiler hep aklımda olacak inşallah bi daha o hissiyatı yaşamam :)

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

Sosyal Medya

En Çok Satan Kullan At

En Çok Satan Pod Modeller

En Çok Satan Likitler