Yükleniyor..

E-Sigara Tel Çeşitleri Hangi Teli Kullanmalıyım

Yorumları oku (9)

Awg nedir: American Wire Gauge yani Amierkan tel ölçüsü anlamına gelir. Awg ve milimetre ters orantılıdır. Awg yükseldikçe tel incelir.

22 awg-0,644mm

23 awg--0,573mm

24 awg--0,511mm

25 awg--0,455mm

26 awg--0,405mm

27 awg--0,361mm

28 awg--0,321mm

29 awg--0,286mm

30 awg--0,255mm

31 awg--0,227mm

32 awg--0,202mm

Ohm nedir: Kısaca bir elektrik devresindeki akım şiddeti olarak tanımlanır. Ohm değeri ile tel kalınlığı ters orantılıdır. Teliniz ne kadar kalın olursa Ohm yani direnç o kadar azalır.

Sigara içim ve boğaz vurumu için yüksek dirençli yani ince telleri tercih edebilirsiniz. Örnek 30 awg-0,255mm yada 31 awg 0,227 mm veya 32awg 0,202 mm tercih edebilirsiniz.

Ciğer çekim ve bol buhar için ise 22 awg-0,644mm, 23awg-0,573 mm yada 24awg-0,511mm tel kullanabilirsiniz.

İnce teller yapıları gereği çabuk ısınır çabuk soğur kalın teller ise  geç ısınır geç soğurlar.

Kanthal Tel

Coil tellerini yani bobinlerimi yenilemeye ilk girişimi yıllar önce, Kanger Pro Tanklarım için bobin kafalarını yeniden sarmak için 28 ve 30 awg Kanthal telini kullandığım zaman oldu.

Kanthal, oksitlenmeye karşı iyi direnç gösteren ferritik demir-krom-alüminyum alaşımdır ve normalde düz vat modunda buharlama için kullanılır. Kanthal, yeniden yapılandırabilir atomizer için rda rta rdta vb. kullanıyorsanız iyi bir seçimdir. Yeni bobinilerinizi oluştururken kolayca şekil alır ve sizi uğraştırmaz. Kanthal son derece popüler ve hala tek telli bobinler oluştururken Kanthal telini birincil tel olarak kullanıyorum.

Kanthal ekonomik fiyatı ile online mağazalarda en çok tercih edilen teller arasında yer almaktadır ve sıkça bulunur.

Resim

Olumlu Yönleri

 1. Değişken watt ile uyumlu
 2. Mekanik mod ile uyumlu
 3. Çalışması kolay
 4. Şekil tutar
 5. Geniş kullanılabilirlik seçeneği
 6. Ucuz


Olumsuz Yönleri

 1. TC ile uyumlu değilNikrom Tel

Watt ile buharlama için uygun olan bir başka tel de Nikrom'dur. Nikrom tel, nikel ve kromdan oluşan bir alaşımdır ve demir gibi başka metalleri de içerebilir. 

Nikrom, kanthala çok benzer kullanılışı vardır, ancak daha düşük dirence sahiptir ve kanthaldaki aynı göstergeden (ramp time-coilin tam olarak kızarmasına kadar geçen süre) daha hızlı ısınır. Ayrıca kanthal gibi bobinlemek kolaydır ve pamuklama esnasında şeklini iyi tutar. Nikrom, kanthaldan daha düşük bir erime sıcaklığına sahip olduğundan, bobinleri kuru şekilde yakarken-parlatma işlemi sırasında- dikkatli olmalısınız tamamen yanabilirler. Kuru iken maksimum voltajı geçmeyin ve dikkatli olun.

Nikrom telinin  diğer bir dezavantajı, nikel içeriğidir. Nikel alerjisi olan insanlar nikromdan uzak durmak isteyebilirler. Nikrom, kanthaldan daha az yaygındır, bu nedenle her online mağazada bulunmayabilir.

Resim

Olumlu Yönleri

 1. Kanthaldan daha hızlı rampa süresi (coilin tam olarak kızarmasına kadar geçen süre)
 2. Kolay çalışır
 3. Şekli tutar


Olumsuz Yönleri

 1. Nikel içeriği
 2. Daha düşük erime noktası
 3. Satın almak için biraz aramak gerekebilir.Paslanmaz Çelik Tel

Paslanmaz çelik, burada tartışacağımız tellerin en özelldir: Vw ve Tc özelliklerini destekler çift bobinli sarımlarda iyi sonuçlar vermektedir. Genellikle TC ve VW arasında geçiş yaptığınızda hayatınızı kolaylaştırır.

Paslanmaz çelik tel esas olarak krom, nikel ve karbondan oluşan bir alaşımdır. Sayısal olarak ifade edilen paslanmaz çelik tellerde pek çok değer bulunmaktadır. Yazının kolay anlaşılabilir olması için sayılar arasındaki farklara girmeyeceğiz. Şahsen, medikal ve eczacılık ve gıda sınıfı olan 316'yı kullanıyorum.

Paslanmaz çelik tele şekil vermek kolaydır ve şeklini iyi tutar. Nikrom gibi, kantaldan daha hızlı bir rampa süresi sunar.

Elektronik sigara sitelerinde fazlaca yer almayan başka br tel çeşididir. Satın almak için araştırmanız gerekebilir

Resim

Olumlu Yönleri

 1. Çift işlem için görev yapar: VW veya TC (uyumlu mod ile)
 2. Kanthaldan daha hızlı rampa süresi (coilin tam olarak kızarmasına kadar geçen süre)
 3. Kolay çalışır.
 4. Şekli tutar


Olumsuz Yönleri

 1. Nikel içeriği
 2. Satın almak için araştırma yapmanız gerekebilir.Nikel Tel

Nik200 olarak da adlandırılan Nikel tel genellikle saf nikeldir. Sıcaklık kontrolünde (TC) kullanılan ilk tel, Nikel teldir.

Temelde iki nedenden ötürü, nikel kullanmayı  tercih etmiyorum.

Birincisi, nikel tel yumuşaktır ve şekle sokarak bobinler halinde çalışmak zor olabilir. Monte edildiğinde bobinler, fitil yada pamuk takarken kolayca deforme olabilirler.

İkincisi, saf nikel. Benim herhangi bir nikel alerjim yok ancak nikel tel bazı insanları çok rahatsız edebilir. Kullandığım diğer tellerin bir kısmının nikel bileşeni (paslanmaz çelik ve nikrom) olduğunu biliyorum ancak birincil bileşen asla nikel değildir.

Nikel telleri TC (ısı kontrolü) meraklıları için hala popüler olabilir ve temin etmek kolaydır. Ancak benim için nikel tel, günlük kullanım için uygun değildir. Her şeyde olduğu gibi buda kişisel bir tercihtir.

Resim

Olumlu Yönleri

 1. TC ile uyumludur
 2. Temin edilmesi kolaydır.


Olumsuz Yönleri

 1. Biçimlendirmesi zordur
 2. Şekil tutmazlar
 3. Nikel içeriği tercih edilmeyebilirTitanyum Tel

Bakacağımız son tel, saf titanyumdan oluşan bir başka TC ile uyumlu tel olan titanyumdur.

Buharlama için kullanıldığında titanyum telinin güvenliğini kapsayan bazı tartışmalar var. Benim araştırmalarıma göre, 1200 ℉ (648 ℃) 'nin üzerinde bir zehirli bileşen (titanyum dioksit) salabilir. Ayrıca magnezyum gibi, titanyum maddesi tutuştuğunda söndürmek son derece zor olabilir. Bazı online ve fiziki dükkanlar, sorumluluk ve emniyet sorunları nedeniyle bu teli satmazlar

Bu teorilere rağmen TC modunuz işini yapıyorsa, yanma veya titanyum dioksit zehirlenmesi konusunda endişe etmemelisiniz.

TC ile titanyum kullandığımı itiraf edeceğim, yangın veya diğer kötü etkileri yoktur. Bobinler halinde çalışması başarılı ve kolaylıkla pamuklama yapılabilir.  Bazen titanyum teli bulmakta zorlanıyorum. Bana uyan daha basit seçenekler (paslanmaz çelik ve kanthal) olduğu zaman bunun zahmete değmeyecenin farkına varıyorum.

Resim

Olumlu  Yönleri

 1. TC ile uyumudur
 2. Kullanımı kolaydır
 3. Şekli tutar


Olumsuz Yönleri

 1. Toksik olabilir
 2. Yangın riski olabilir
 3. Temin etmek zor olabilir.

Ek Resimler

Bu içerik 07.02.2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 27251 kez okundu.

Yorumlar (9)

 • M** T**18.01.2023

  Yorum onay bekliyor..

 • Merhaba hocam nik salt icin drag x le pnp rba koilda hangi tel iyi sonuc verir?

 • Aromamizer pkus rtda cift sarim icin tercihiniz nedir esasen dusuk watt ile kullanip enerjidende tasarruf sansi varmidir. İki tel iki pamuk bol sivi harcamasi nedeni acaba akil bereceginiz bir tel cesidi varmidir. Saolun simdiden

 • Merhaba bende juul var kartuş sarımı yapacağım bu tel uygun mudur

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Juul sarıma uygun değildir

 • Geek vape eagle atomizer için kaç ga tel almak daha doğru olur acaba herhangi bit yerde cevap bulamadım yardımcı olur musunuz

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Bütün telleri kullanabilirsiniz ama nargile içim ya da sigara içim için tel kalınlık incelik değişmektedir tavsiye üzerine almanız daha doğru olacaktır.

 • Ss316 0. 5 ohm coil tellerinin yeri karisti sanitim sürekli no atomizer diyor lütfen yardım edin

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Ss316 0.5 ohm coiller hazır kullan at coil dir yenisini alarak değiştirin düzelecektir.

 • Ben aromamizer titan kullanıyorum buna göre nasıl bir tel kullanmalıyım ve nasıl tedarik etmeliyim yani daha doğrusu tel sarmayı bilmiyorum ne yapmam gerekir

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Teli tavsiye üzerine alırsanız daha kolay olur incelik kalınlık vb ölçülerden dolayı doğru tel kullanılmazsa cihaz çalışmayacaktır.

 • Makinam vaperesso revenger x ammit dual core kullanıyorum 130 170 arasi cekim yapmak istiyorum. Hangi teli almalıyım admin bey

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Bu konuda tavsiye üzerine tel almanızı öneririz.

 • Bende ijust 2 var bendede nikel tel var takıyorum coilimi basıyorum tuşa çalışmıyor aksine 4 5 defa ard arda ışık yanıp güç vermeyi bıraktığını gösteriyor bana göre mod nikeli kabul etmiyor sizce ne yapmalıyım kanthal alıp taksam olurmu?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  İ just serisi elektronik sigara modellerinde Nikel ve Titanyum coil çalışmaz. Normal ec veya ecl coil kullanabilirsiniz.

 • Elektronik sigara tel çeşitleri hakkında kaliteli bilgiler tüm e-sigara tel türleri detaylı anlatılmış güzel

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

Sosyal Medya

En Çok Satan Kullan At

En Çok Satan Pod Modeller

En Çok Satan Likitler