Yükleniyor..

FDA, E-Sigara Ürünlerine İzin Verdi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Salı günü yaptığı açıklamada, elektronik nikotin dağıtım sistemi (ENDS) ürünlerinin satışına ilk kez izin vererek üç yeni tütün ürününün pazarlanmasına izin verdiğini duyurdu.

FDA, eylemin bu tütün ürünlerinin Amerika Birleşik Devletleri'nde satılmasına izin verdiğini vurguladı, ancak bu ürünlerin güvenli veya "FDA onaylı" olduğu anlamına gelmediğini açıkladı.

Federal ajans, "Tüm tütün ürünleri zararlı ve bağımlılık yapar ve tütün ürünleri kullanmayanlar başlamamalıdır" diye yazdı.

Ama R.J. Reynolds (RJR) Tobacco Company, yoğun araştırma ve değerlendirmelere göre, sigara içenlerin alışkanlıklarını azaltmalarına veya muhtemelen sigarayı bırakmalarına yardımcı olabileceklerini öne sürdüğü için, artık Vuse vape ürünlerinden üçünü (tütün aromalı e-sıvı kapsülleri dahil) satma hakkı verildi.

FDA'nın direktörü Mitch Zeller, "Üreticinin verileri, tütün aromalı ürünlerinin, bu ürünlere geçiş yapan bağımlı yetişkin sigara içenlere - ya tamamen ya da sigara tüketiminde önemli bir azalma ile - zararlı kimyasallara maruz kalmalarını azaltarak fayda sağlayabileceğini gösteriyor" dedi.

Satışa onay verilen ürünler, Vuse Solo Güç Ünitesi, Vuse Yedek Kartuş Orijinal yüzde 4,8 G1 ve Vuse Yedek Kartuş Orijinal yüzde 4,8 G2'dir.

FDA bu yetkiyi verirken aynı zamanda aromalı ürünler için (aynı Vuse markası altında satılan) 10 adet RJR başvurusunu da bu ürünlerin halk sağlığının korunması için uygun olacağını göstermediği için reddetmiştir. (Sağlık kurumu, "potansiyel gizli ticari bilgi sorunları" nedeniyle belirli aromalı ürünleri kamuya açıklayamayacağını söyledi.)

Bu ilk yetkilendirme söz konusu olduğunda, New York Great Neck'teki Northwell Health Tütün Kontrol Merkezi direktörü DNP'den Patricia Folan endişelerini dile getirdi.

Folan, “Satış izni ile FDA onayı arasındaki ayrımın Amerikan kamuoyunda kaybolacağına inanıyorum” diyor. "FDA, bu vape ürünlerinin yetişkin sigara içenlerin sigarayı bırakmalarına yardımcı olmada faydalı olabileceğini belirtse de, bağımlılık kapasiteleri ve gelişmekte olan beyne verdiği zarar, ayrıca akciğer hasarı ve solunum sonuçları nedeniyle gençler için zararlı olduklarından eminiz."

FDA, bu hafta kararını açıklarken, gençlerin e-sigara kullanımının ciddi bir halk sağlığı sorunu olmaya devam ettiğini kabul etti. FDA ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) Ekim ayının başında yayınlanan bir araştırma, iki milyondan fazla ABD orta ve lise öğrencisinin 2021'de şu anda e-sigara kullandığını bildirdiğini ve bunların 10'da 8'inden fazlasının olduğunu tahmin ediyor.

Kurum, gençlerin tütün aromalı ENDS ürünlerini kullanmaya başlama olasılıklarının daha düşük olduğunu ve ardından normal sigaralar gibi daha yüksek riskli ürünlere geçme olasılığının düşük olduğunu gösteren kanıtlara işaret ederek kararını savundu. Veriler ayrıca, ENDS kullanan gençlerin ve genç yetişkinlerin çoğunun tütün aromalarıyla değil, meyve, şekerleme veya nane gibi aromalarla başladığını gösteriyor.

Bu ürünler için potansiyel gençlerin tütün reklamlarına maruz kalmasını sınırlamak amacıyla FDA, şirkete katı pazarlama kısıtlamaları getirdi.

Tütünsüz Çocuklar Kampanyası, türünün ilk örneği olan bu yetkilendirme konusunda ciddi çekincelerini dile getirdi. Örgüt bir basın açıklamasında, bu ürünlerin Kanada, Birleşik Krallık ve Avrupa'da yasal olarak izin verilen nikotin konsantrasyonunun üç katına sahip olduğunu söyledi.

Kampanyanın başkanı Matthew L. Myers yaptığı açıklamada, "Bu düzeyde nikotin içeren Vuse ürünleri, ulusumuzun gençliğini aşırı bir bağımlılık riski altında bırakıyor" dedi.

Folan, yetişkinlerin sigarayı bırakmaları için halihazırda başka etkili yolların da bulunduğunu ve nikotin içeriği yüksek yeni ürünlerin satışına izin verilmesinin Amerika'nın nikotin bağımlılığıyla mücadelede zemin kaybetmesine neden olabileceğini sözlerine ekledi.

Folan, “Yetişkinler ve gençler arasında sigara içme oranları son birkaç yılda önemli ölçüde azaldı” diyor. "Bu ürünlerin güvenliğini gösterecek veriler olmadan, gençlerin bu ürünleri alıp kullanacağını bilerek bu ürünleri satarak gençleri bu ürünlere maruz bırakma ve yepyeni bir nesli nikotin bağımlısı yapma şansını gerçekten denemek istiyor muyuz?"

FDA, bu e-sigara ürünlerinin satışını yakından takip etmeyi planlıyor ve bir ürünün sürekli pazarlanmasının artık “halk sağlığının korunması için uygun” olmadığına karar verirse, yetkilendirmeyi askıya alabileceği veya geri çekebileceği konusunda uyardı. 

https://www.elektroniksigaravip3.com.tr/

Ek Resimler

Bu içerik 09.11.2021 tarihinde yayınlandı ve toplam 1617 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

Sosyal Medya

En Çok Satan Kullan At

En Çok Satan Pod Modeller

En Çok Satan Likitler